ANDRZEJEWO

Stefan Wyszyński urodził się w pierwszym roku XX wieku w Zuzeli. Jednak w kwietniu 1910 roku Wyszyńscy przeprowadzili się - właśnie do Andrzejewa. Stefan zaczął chodzić do miejscowej szkoły. Tu urodziła się najmłodsza córka Wyszyńskich.

W końcu października tego samego roku rodzinę Wyszyńskich spotkała tragedia. 33-letnia Julianna z Karpiów Wyszyńska opuściła ten świat. Zostawiła czworo dzieci, w tym trzytygodniową Zosię, która umarła wkrótce potem. W reakcji na ten cios 9-letni Stefan spędził całą noc w kościele. Może właśnie wtedy otrzymał powołanie kapłańskie, a Matkę Bożą przyjął za swoją Matkę?

W rok później Stanisław Wyszyński ożenił się po raz drugi. 10-letni wtedy Stefan wszystkie siły poświęcał nauce. To w szkole poznał młodszego o dwa lata Jana Tyszkę, z którym przyjaźnił się potem przez długie lata. Kilka lat później chłopcy wspólnie zamieszkali na stancji w Łomży, gdzie kontynuowali naukę. Wspierali się w szkolnych trudach, wspólnie przeżywali radości i porażki. Być może ta braterska więź z przyjacielem wpłynęła na wybór życiowej drogi przyszłego prymasa?

W Andrzejewie do dziś pozostało wiele śladów pobytu Stefana Wyszyńskiego. Kościół niewiele się zmienił od czasów jego dzieciństwa. W kaplicy św. Anny powieszono portret Prymasa, a na cmentarz prowadzi aleja nazwana jego imieniem. W kościele są jeszcze zabytkowe konfesjonały, u których klękał jako dziecko i jako młodzieniec. Odwiedzając te miejsca, warto zastanowić się nad przesłaniem, jakie pozostawił swoim rodakom. Jego wierność powołaniu i niezłomność pomimo prześladowań mogą być wzorem dla każdego chrześcijanina.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew