CZERNA

Położony na wzgórzu, otoczony leśnym rezerwatem przyrody kościół św. Eliasza jest miejscem kultu Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Miłośnicy duchowości karmelitańskiej znajdą tu miejsce skupienia i wyciszenia. Pielgrzymi mogą się tu modlić dopiero od 1805 roku, kiedy kościół został wyłączony z klauzury. Dawniej mnisi prowadzili tu życie pustelnicze w 12 domkach, z których jeden - pustelnia św. Agnieszki - został odbudowany w latach 60. Wczesnobarokowy kościół zdobiony jest czarnym marmurem dębnickim. W bocznym ołtarzu znajduje się otoczony czcią obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVII wieku wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. W przylegającej do kościoła kaplicy znajdują się szczątki św. Rafała. Przed kościołem znajduje się plac, przy którym wybudowano grotę z pomnikiem proroka Eliasza i scenami z jego życia oraz źródełko z rzeźbą kruka, który według Biblii przynosił mu pożywienie. W sanktuarium odbywają się czuwania modlitewne ku czci Maryi. W Czernej znajdą coś dla siebie także miłośnicy przyrody, ponieważ przebiega tędy szlak Dolinek Jurajskich. Na stoku wzgórza znajdują się stacje drogi krzyżowej.

Karmel w Czernej to wyjątkowe miejsce spotkania ze świętymi Karmelu - Rafałem Kalinowskim i Janem od Krzyża, którego kaplica przylega do kościoła. Pielgrzymkę do sanktuarium mogą odbyć również małżonkowie oczekujący poczęcia, gdyż Matka Boska Śnieżna, na której obrazie wzorowany jest czerneński wizerunek, jest patronką oczekujących poczęcia.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew