DUKLA

Po beatyfikacji Jana z Dukli w roku 1733 bernardyni powzięli myśl, by założyć klasztor w rodzinnej miejscowości błogosławionego. Ich plany postanowił wesprzeć finansowo ówczesny właściciel Dukli, Józef Mniszech. Wkrótce powstał drewniany kościółek wraz z klasztorem. Na przełomie XIX i XX wieku nawę główną ozdobiono polichromią przedstawiającą życie patrona. Dukielski klasztor stał się centralnym miejscem kultu świętego Jana po tym, jak trumna z relikwiami została sprowadzona do Dukli w 1974 roku. Została ona umieszczona w specjalnie przygotowanej kaplicy. Dukla stała się głównym miejscem kultu świętego zakonnika, a kościół od 2009 roku ma status sanktuarium. W okolicy głównego kościoła i klasztoru powstał w XVIII wieku kościółek na górze Zaśpit. Zbudowano go w miejscu, gdzie św. Jan miał swoją pustelnię w młodzieńczych latach. W pobliżu znajduje się źródełko, z którego wierni czerpią wodę.

Pochodzący stąd święty wcześnie rozpoznał powołanie do poświęcenia się Bogu. W młodości wiódł życie pustelnicze, następnie wstąpił do franciszkanów. Ci docenili jego zdolności kaznodziejskie. W zakonie braci św. Franciszka głosić Ewangelię mogli tylko wybitnie zdolni księża prowadzący głębokie życie wewnętrzne. W wieku 60 lat Jan postanowił jednak przejść do gałęzi zakonu o surowszej regule – do bernardynów. Tam także pracował jako kaznodzieja, spowiednik i kierownik duchowy. Zmarł we Lwowie, a jego wstawiennictwu przypisuje się cudowne uwolnienie miasta od oblężenia przez Chmielnickiego w 1648 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto wystawiło mu pomnik.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew