Efez

Legenda głosi, że założycielem miasta był Androklos, syn ateńskiego króla Kordusa. Przed wyprawą do Jonii miał otrzymać od wyroczni wskazówkę dotycząca miejsca założenia miasta. Miało ono powstać w miejscu, które "wskaże mu ryba i dzik". Na wzgórzu Pion spotkał rybaków piekących ryby na ognisku. Jedna z ryb podskoczyła, a rozpryskujące się iskry zapaliły zarośla. Ogień spłoszył kryjącego się w nich dzika. W tym miejscu, na północnym zboczu góry, Androklos założył swoje miasto.

Efez znany był w starożytności jako jeden z najstarszych i największych ośrodków kultu bogini Matki. W I wieku dotarła tu wiara chrześcijańska - św. Paweł trzykrotnie przebywał tu i nauczał. W latach 55 – 58 spędził w Efezie blisko trzy lata. Na tym terenie kwitł wcześniej kult Artemidy i żyło tu wielu rzemieślników wyrabiających przedmioty związane z tym kultem. Rosnąca liczba osób przyjmujących nową wiarę spowodowała więc kryzys ekonomiczny. Nie podobało się to rzemieślnikom, którzy urządzili manifestację. Tłum wzbudził wówczas ogromny zamęt i porwał kilku towarzyszy św. Pawła. Po tych wydarzeniach Paweł opuścił Efez. Chrześcijaństwo w Efezie jednak przetrwało. Do gminy chrześcijańskiej apostoł skierował jeden z listów pasterskich.

Z Efezem związany był także św. Jan Ewangelista, który zgodnie z tradycją tu przeżył ostatnie trzy lata życia i spisał Ewangelię. Osiedlił się on w Efezie wraz z Maryją, którą sprowadził do Azji Mniejszej z Jerozolimy. Wyjazd prawdopodobnie był spowodowany nasilającymi się prześladowaniami chrześcijan. Na Wzgórzu Słowików w pobliżu ruin Efezu znajduje się kapliczka wybudowana na fundamentach domu, w którym mieszkała Matka Boża. W uroczysty sposób obchodzi się tu jej Wniebowzięcie. Przez cały rok pielgrzymują tu wierni z różnych stron świata. Dom Marii Panny odwiedzili papieże: Paweł VI 26 czerwca 1967, Jan Paweł II 30 listopada 1979 i Benedykt XVI 29 listopada 2006.

źródło: www.pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew