GÓRA KUSZENIA
Tradycja głosi, że właśnie na wzniesieniu nazwanym później Górą Kuszenia wydarzyło się to, co wydaje się prawie niemożliwe: Syn Boży był kuszony przez szatana. W trakcie czterdziestodniowego postu na pustyni zły duch przedstawił Jezusowi trzy pokusy, które złamałyby niejednego pobożnego człowieka. To jedno z tych wydarzeń, które pokazują, że Zbawiciel doświadczył na ziemi wszystkiego, przez co przechodzi człowiek.
Wybudowano tu w czasach krzyżowców dwa kościoły. Pierwszy z nich powstał nad samym urwiskiem, a drugi na szczycie góry, jednak żaden z nich nie przetrwał. Z bazyliki bizantyjskiej pozostały tylko ruiny. Klasztor Kuszenia zbudowany w połowie wysokości góry był kilkukrotnie odbudowywany. Od wieków przyciągał on mnichów, którzy w tym trudnym klimatycznie terenie rozwijali życie monastyczne. W okresie Bizancjum wielu pustelników mieszkało w grotach w tej okolicy, szukając dystansu do spraw doczesnych i przemieniającej łączności z Bogiem. Obecnie wznosi się tu prawosławny klasztor św. Jerzego.
Klasztor Kuszenia chroni Grotę Chrystusa. To kaplica z imponującym ikonostasem i odmalowaną sceną ucieczki szatana, gdy do Jezusa zbliża się anioł. We wnęce znajduje się ołtarz, a pod od nim skała - tzw. kamień Chrystusa, na którym miał siedzieć Zbawiciel.
źródło:pielgrzymki.org.pl