GÓRA SYNAJ

Góra Synaj stała się miejscem jednego z ważniejszych wydarzeń w dziejach narodu wybranego i wszystkich chrześcijan. Na szczycie tej góry Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim. Ustanowiony tam Dekalog stał się najbardziej znanym w europejskim kręgu kulturowym kodeksem moralnym, do którego odwołują się nie tylko chrześcijanie, ale też wyznawcy innych religii.

To miejsce kojarzy się też z objawieniem, ponieważ na rok przed otrzymaniem przykazań w pobliżu góry Synaj Mojżeszowi ukazał się sam Bóg w płonącym krzewie. Patriarcha dostał tu polecenie wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Po stuleciach na górę miał przybyć prorok Eliasz, uciekając przed królową Izebel. Według tradycji pod górą - na terenie obecnego klasztoru św. Katarzyny - znajduje się Studnia Mojżesza, przy której Mojżesz poznał swoją żonę Seforę.

Góra Synaj jest miejscem pielgrzymek od III wieku. Wówczas to chrześcijanie w jej okolicy zaczęli tworzyć małe wspólnoty monastyczne. Do dziś znajduje się tu najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich. Wzniesiono go w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał krzew gorejący. Należy on do prawosławnych Greków, którzy przechowują bogaty zbiór wczesnochrześcijańskich manuskryptów w różnych językach oraz ikon. Zwiedzanie jest możliwe pod warunkiem pamiętania o odpowiednim ubiorze.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew