HAJFA

Góra Karmel to święta góra Żydów, chrześcijan, muzułmanów oraz bahaitów. Tu właśnie, w klasztorze Stella Maris, mieści się sanktuarium Najświętszej Pani Karmelu. W Starym Testamencie góra Karmel jest symbolem piękna. W grocie na zboczu tej góry mieszkał Eliasz. Tu miała miejsce jego konfrontacja z czcicielami Baala. Według tradycji chrześcijańskiej rodzina Jezusa Chrystusa miała zatrzymać się tu w drodze powrotnej z Egiptu.

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa pustelnicy zamieszkiwali tutejsze groty. Założony w XIII wieku maryjny Zakon Matki Bożej z Góry Karmel nawiązywał do tej właśnie tradycji, a także do maryjnej interpretacji pewnego wydarzenia z życia proroka Eliasza. Dostrzeżony przez jego sługę obłok na zboczu góry miał symbolizować Maryję: tak jak obłok przynosi deszcz po suszy, tak Maryja przyniosła światu Zbawiciela. Eliasz jest ważną postacią w dziejach karmelitańskiego sanktuarium. Można tu podziwiać malowidła sufitowe przedstawiające proroka i słynny wóz ognisty. W prezbiterium znajduje się grota, w której miał on znaleźć schronienie, gdy uciekał przed Achabem i Izebel.

W duchowości karmelitańskiej bardzo ważny pozostaje obraz interpretowanej mistycznie góry Karmel. Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich związanych z rodziną karmelitańską.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew