KEVELAER

Najważniejsze miejsce w sanktuarium to niewielka Kaplica Cudownego Obrazu, wybudowana w 1642 roku w miejscu, gdzie kupiec Hendrick Bauman otrzymał trzykrotnie polecenie wybudowania kapliczki poświęconej Matce Bożej. Umieszczono w niej niewielki obrazek. Była to wierna kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia z Luksemburga. Z biegiem czasu kapliczka ta została obudowana inną, większą, ale w taki sposób, że cudowny obraz jest widoczny na zewnątrz. Obecnie kaplica stanowi część dużego kompleksu sakralnego, w skład którego wchodzi bazylika i liczne kaplice. Pielgrzymów zachwyca szczególnie Kaplica Świec pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, gdzie codziennie pali się 100 świec. Każdego dnia są tu odprawiane uroczyste nieszpory.

Miasto Kevelaer wyrosło wokół sanktuarium, początkowo oferując pielgrzymom noclegi i posiłki, a z czasem coraz bardziej się rozwijając. Także dziś często przybywają tu pielgrzymki. 2 maja 1987 roku Kevelaer odwiedził Jan Paweł II. Długo modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia. Przewodniczył modlitwie brewiarzowej na stadionie, gdzie zgromadziło się 70 tysięcy wiernych. W przemówieniu zaznaczył, że tutaj gromadzą się ludzie wierzący różnych narodowości, tu widać zjednoczoną Europę - Europę ludzi wierzących. Ten wymiar międzynarodowy Kevelaer widoczny jest na przykład w tym, że raz w roku, na początku maja, obchodzony jest "dzień polski". Poza tym na głównym portalu bazyliki wyryta jest w brązie podobizna Karola Wojtyły, a na portalu naśladowania Chrystusa widnieją podobizny ks. Jerzego Popiełuszki i św. Maksymiliana Kolbego.

Pielgrzym, który przybywa do Kevelaer, ma wiele okazji do refleksji nie tylko podczas liturgii. Do przemyśleń skłania bogata ornamentyka bazyliki i kaplic przedstawiająca sceny z dziejów Kościoła i z Pisma Świętego. Dużym przeżyciem może być też dokładniejsze przyjrzenie się poruszającemu portalowi Pojednania.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew