KIGALI

Od 1962 roku miasto jest stolicą niepodłegłej Rwandy. Znane jest z tragicznych wydarzeń, które tutaj miały początek. W kwietniu 1994 roku w mieście rozpoczęły się masowe mordy ludności z plemienia Tutsi, które dokonywały uzbrojone bandy z plemienia Hutu oraz wojska rządowe. Masakra trwała sto dni. W całym kraju zginęło ponad milion osób. Przypominają o tym mauzolea rozsiane po całej Rwandzie. Jednym z nich jest Memorial Centre w Kigali.

Początkiem tragedii stało się wprowadzenie przez kolonizatorów segregacji rasowej. Od 1932 do dowodów osobistych wpisywano przynależność plemienną. Dziś oficjalnie podziałów już nie ma: wszyscy obywatele są po prostu Rwandyjczykami. Jednak wciąż małżeństwa między Hutu a Tutsi są wielką rzadkością. A wszystko to z powodu wydarzeń, o których opowiada ekspozycja muzeum. Daty, nazwiska, i wydarzenia są prawdziwe, ale ich interpretacja dość jednostronna. Nie trzeba się dziwić, że jest to interpretacja wymierzona przeciw Kościołowi. Katolicyzm utożsamiano tu z kolonizatorami, którzy jako pierwsi zaczęli akcentować podziały międzyplemienne. Konsekwencją tego było zmuszenie setek tysięcy Tutsi do opuszczenia kraju i kolejne mordy, których tragiczną kulminacją był dramat ludobójstwa w 1994.

Szlak w Centrum Pamięci wyznaczają cztery słowa: nienawiść, ludobójstwo, powrót i życie. Symbolizują je nowoczesne rzeźby. Obrazom rwandyjskiej tragedii towarzyszą zdjęcia z Treblinki, Bośni-Hercegowiny, Armenii, Kambodży czy Namibii. Trudno tu jednak znaleźć cień zachęty do pojednania. Na to chyba jeszcze za wcześnie.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew