KOLONIA

Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii to kościół, który był budowany wyjątkowo długo - powstawał na przestrzeni 600 lat! Postawiono go w miejscu dawnego kościoła pamiętającego czasy Karolingów. Ukończone około 1870 roku wieże katedry mają wysokość ponad 157 m. Do roku 1884 była to najwyższa budowla na świecie. Obecnie jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną. Powstała nie tylko na potrzeby liturgii, ale także jako godne miejsce dla sprowadzonych z Mediolanu relikwii Trzech Króli. Z tego powodu wystrój prezbiterium nawiązuje do średniowiecznych relikwiarzy. Relikwie już w średniowieczu uczyniły Kolonię ważnym miejscem pielgrzymek.

Pod względem architektonicznym katedra stanowi przykład przyjęcia się francuskiego gotyku katedralnego na ziemiach niemieckich. W XIX wieku była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla architektury neogotyckiej. Wystrój wnętrza to cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Wyróżnia się dominujący nad gotyckim ołtarzem głównym relikwiarz Trzech Króli, a także przedromański krucyfiks Gerona, gotycki ołtarz świętej Klary i Ołtarz Patronów Miasta. Dla koneserów sztuki atrakcjami nie do przegapienia będą liczne gotyckie rzeźby. Na wieżach katedry wisi dwanaście dzwonów, w tym cztery gotyckie, oraz największy bijący dzwon w Europie - Dzwon Świętego Piotra.

Katedra NMP i św. Piotra jest wizytówką Kolonii i całych Niemiec. Z tego powodu masowo odwiedzają ją turyści. W roku 2005 pielgrzymka do katedry była jednym z głównych punktów programu Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem Benedykta XVI.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew