KOMAŃCZA

Jest w Komańczy dom jasny malowany nadzieją
i koronką z drzewa ozdobiony
szumem jodeł wiekowych i zapachem żywicznym
w każdej porze szczelnie otulony...  
               (ks. Zbigniew Czuchra MS)

Letniskowa wieś położona między Beskidem Niskim a Bieszczadami przyciąga spragnionych odkrywania wieczystego piękna ukrytego w górskiej przyrodzie. Pośród jodłowej puszczy stoi klasztor nazaretanek. Siostry dzielą czas między modlitwę a pracę, włączając w swoje intencje modlitewne wszystkich odwiedzających to miejsce. Właśnie tu, w zakonnym domu otoczonym ze wszystkich stron pięknem natury, był internowany prymas Wyszyński. Przebywał tu prawie rok – od 29 października 1955 do 26 października 1956. Do klasztoru prowadzi asfaltowa ścieżka, którą codziennie z różańcem w ręku przemierzał Prymas Tysiąclecia. Spacerując nią, można odczuć jego duchową obecność. Siostry mówią o przesłaniu prymasa, oprowadzając pielgrzymów po miejscach modlitwy i cierpienia kardynała Wyszyńskiego.

Mimo zewnętrznej niewoli Prymas nigdy się nie poddał. Pozostał wierny słowom, które umieścił w swoim herbie biskupim – Soli Deo, “samemu Bogu”. Pozostał też wierny Maryi, która była dla niego Matką i Przewodniczką. To w Komańczy napisał tekst ślubów jasnogórskich, które stanowiły odnowienie ślubów lwowskich w ich 300. rocznicę. Tu modlił się za Kościół w Polsce, gdy 26 sierpnia 1956 biskup Michał Klepacz odczytał tekst ślubów zebranym na Jasnej Górze pielgrzymom. Odwiedzając Komańczę, warto wsłuchać się w przesłanie Prymasa, który do końca był wierny prawdzie, i modlić się za Kościół w Polsce, tak jak on to w tym miejscu czynił.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew