KRAKÓW MOGIŁA

Opactwo cystersów na terenie dawnej wsi Mogiła znajduje się obecnie w obrębie Krakowa. Jego historia jest bardzo długa. Zakonnicy przybyli tu już w 1222 roku z klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Do Mogiły sprowadził ich biskup krakowski Iwon Odrowąż. Szybko powstał tu kościół pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława męczennika oraz klasztor, który przetrwał do dziś. Historia nie szczędziła mu dziejowych doświadczeń, z których jednak wyszedł obronną ręką. Najazdy Tatarów w XIII wieku oraz Szwedów w wieku XVII spustoszyły to miejsce, ale nie zniszczyły go całkowicie. Zapewne można to przypisywać łaskami słynącemu krzyżowi, który znajduje się w kościele opackim. Z powodu tego krzyża w mogilskim klasztorze ustanowiono Sanktuarium Jezusa Ukrzyżowanego. Choć mało znane, jest to jedno z ważniejszych miejsc świętych w historii Polski. Modlili się tutaj Bolesław Wstydliwy i jego żona święta Kinga, Kazimierz Wielki, Zygmunt Stary, Zygmunt August, Stefan Batory i Michał Korybut Wiśniowiecki. Mogilskie sanktuarium było też ważnym miejscem dla wielu polskich artystów, jak choćby Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego.

Za najważniejszą swoją misję cystersi uznają szerzenie kultu Chrystusa Ukrzyżowanego. W sanktuarium pielgrzymi oddają cześć Ukrzyżowanemu przez ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Jest to możliwe podczas czuwań pierwszopiątkowych, odpustów oraz nabożeństw wielkopostnych. Cystersi zajmują się rozprowadzaniem modlitewników, obrazków i medalików przypominających wiernym o tajemnicy Ukrzyżowania. Łaskami słynący krzyż znajduje się w osobnej kaplicy. Archiwalne ryciny i zdjęcia mówią o ilości wotów, jakie zawieszane były przy Krzyżu. Składanie wotów przez pielgrzymów jest nieodłączne od kultu Zbawiciela w mogilskim sanktuarium. Tradycja ta nie zanikła przez wieki i wciąż jest żywa.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew