LISIEUX

W Lisieux żyła i zmarła siostra Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza – późniejsza święta nazywana Małą Tereską. Urodzona jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii i Ludwika Martin Teresa już jako dziecko pragnęła wstąpić do Karmelu. Uczyniła to w piętnastym roku życia. Mimo iż dożyła tylko 24 lat, dla wielu jest mistrzynią życia duchowego. Jej “mała droga dziecięctwa Bożego” uznana została przez Kościół za tak ważną, że obwołano ją najmłodszym w historii doktorem Kościoła. Pragnęła, by jej życie stało się aktem doskonałej miłości, a cierpienie pogłębiało jej miłość. Autobiografia Małej Tereski, zatytułowana później Dzieje duszy, należy do klasyki literatury karmelitańskiej i znana jest dobrze miłośnikom modlitwy kontemplacyjnej.

Bardzo szybko papież Pius XI ogłosił Teresę błogosławioną, a potem wyniósł ją na ołtarze. Trzydzieści lat później konsekrowano bazylikę w jej rodzinnym mieście. Kościół w stylu rzymsko-bizantyjskim wzorowany był na bazylice Sacre-Coeur w Paryżu. Znajdująca się pod nim krypta przywołuje tajemnicę życia duchowego św. Teresy. Mozaiki przedstawiają sceny z życia patronki: chrzest, pierwszą komunię, cudowne uzdrowienie, zaangażowanie w życie religijne, wreszcie śmierć.

Mała Tereska wyraziła całą swoją miłość i ufność w Akcie ofiarowania się Miłości Miłosiernej, który zakończyła słowami: Pragnąc, aby całe moje życie było aktem doskonałej Miłości, poświęcam siebie na ofiarę całopalną Twojej Miłości Miłosiernej. Taka postawa może wydawać się niemożliwa do osiągnięcia, jeśli nie pamięta się o tym, że dla Teresy świętość była wyłącznie darem od Jezusa. Nie chciała ona dążyć do świętości własnymi siłami – całą nadzieję pokładała w mocy Zbawiciela. Także my możemy w tym miejscu za wstawiennictwem pokornej świętej prosić o to, byśmy coraz mniej pragnęli dokonać własnym wysiłkiem, a coraz bardziej zawierzali siebie samych i wszystkie nasze sprawy Bożemu Miłosierdziu.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew