MARIAMPOL

Historia miasta jest ściśle związana z zakonem marianów. W 1750 roku zakonnicy zbudowali tu kościół i klasztor, a wokół nich osiedle miejskie. 22 kwietnia 1831 rozegrała się bitwa pod Mariampolem, gdzie połączone polskie partie powstańcze zostały rozbite przez wojska rosyjskie. Zamieszkany w większości przez Litwinów Mariampol odegrał ważną rolę w rozwoju narodowym Litwy. Tu mieszkali i pracowali najważniejsi litewscy działacze narodowi.

Dla marianów jest to miejsce szczególne, ponieważ 13 kwietnia 1871 w Lugine koło Mariampola urodził się błogosławiony Jerzy Matulewicz-Matulaitis – odnowiciel i generał zakonu marianów.

Urodził się on w rodzinie rolniczej jako ósmy syn Andrzeja i Urszuli Matulewiczów. Jako dwudziestolatek wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1907 powołano go do Akademii Petersburskiej, gdzie zaprzyjaźnił się z księdzem Wincentym Sękowskim. Był to ostatni zakonnik ze zgromadzenia marianów. Jerzy Matulewicz złożył śluby zakonne w 1909 roku, postanawiając odnowić zgromadzenie oraz pozyskać nowicjuszy. Otworzył dla nich nowicjat we Fryburgu. Od roku 1911 do końca życia pełnił funkcję generała. Zajmował się działaniami charytatywno-wychowawczymi. Sprawował duchową opiekę nad kapłanami oraz osobami konsekrowanymi. Błogosławiony przyczynił się do poprawy stosunków Litwy z Watykanem, przygotowując zawarcie konkordatu. Zmarł w Kownie 27 stycznia 1927 roku. 28 czerwca 1987 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

W Mariampolu warto odwiedzić kościół i klasztor marianów ufundowany w 1750 roku przez hrabinę Franciszkę Szczukową. Kościół klasztorny jest obecnie katedrą diecezji wiłkowyskiej. W bocznej kaplicy spoczywają szczątki błogosławionego Jerzego. Oprócz kościoła warto odwiedzić synagogę z połowy XIX wieku oraz budynek gimnazjum, które miało duże znaczenie w kształtowaniu się litewskiej świadomości narodowej.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew