MONTE SAN ANGELO

W Apulii na południowym wschodzie Włoch mieści się jedno z najważniejszych sanktuariów świętego Michała Archanioła. Jego początki sięgają końca V wieku, kiedy miały tu miejsce objawienia. Trzykrotnie ukazał się Archanioł żądający poświęcenia groty, która miała się stać miejscem kultu. Niedowierzający w prawdziwość swoich widzeń biskup Wawrzyniec postanowił jednak odłożyć na później realizację poleceń anioła. Dodatkową motywację dla zwłoki stanowił fakt, że góra, gdzie znajdowała się grota - Monte Gargano - od niepamiętnych czasów była miejscem świętym dla pogan. Poświęcenie jej oznaczałoby więc wejście z nimi w konflikt. Ostatecznie Michał Archanioł oświadczył, że sam już poświęcił grotę. Na dowód tego znaleziono w jej wnętrzu wizerunek Archanioła, ołtarz, paliusz i krzyż. Wszystko to zdarzyło się 29 września 493 roku. Od tego dnia grota św. Michała Archanioła na Monte Gargano cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie została poświęcona ludzką ręką. Z tym miejscem wiąże się też obietnica jego patrona, że kto dotknie kamieni z groty, ten odzyska zdrowie.

Dziś sanktuarium, również ze względu na swoje piękne położenie, jest jednym z najbardziej znanych miejsc kultu na świecie. Od wieków było celem pielgrzymek papieży, świętych i władców. W grocie gościł też papież Leon XIII, autor słynnej modlitwy-egzorcyzmu do św. Michała Archanioła.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew