NAZARET

W miejscu dorastania Jezusa Chrystusa wybudowano liczne sanktuaria upamiętniające wydarzenia biblijne. Nazaret odwiedziło trzech papieży: Paweł VI (1964), Jan Paweł II (2000) i Benedykt XVI (2009). W Nazarecie Syn Boży mieszkał do czasu rozpoczęcia publicznej działalności. Już w pierwszych latach po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa istniała w Nazarecie grupa judeochrześcijan, która spotykała się w domu Maryi i Józefa.

Nad miejscem, w którym według tradycji Archanioł Gabriel zwiastował Maryi radosną nowinę, zbudowano Bazylikę Zwiastowania Pańskiego. To jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich odwiedzanych przez pątników przybywających do Ziemi Świętej po Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Fasadę bazyliki otaczają krużganki z przedstawieniami Madonn z różnych stron świata. Jest tam m.in. Matka Boża Kozielska z modlitwą po polsku: Powróć nas na Ojczyzny łono... Płaskorzeźby fasady przedstawiają scenę Zwiastowania i łaciński tekst Angelus Domini. W centralnej części południowej fasady znajduje się brązowa rzeźba Maryi w wieku dziewczęcym.

Na północ od bazyliki stoi kościół św. Józefa. Według tradycji w miejscu tym znajdował się warsztat ciesielski świętego. W Nazarecie znajduje się również Źródło Marii z cudowną wodą, które jest symbolem miasta. Można tu również odwiedzić kościół grekokatolicki stojący w miejscu synagogi, w której modlił się Jezus. Należy on do kościoła melchickiego.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew