NIEPOKALANÓW

Sanktuarium Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask znajduje się na terenie zespołu klasztornego założonego przez św. Maksymiliana Kolbego. Franciszkanie są tu obecni od 1927 roku. Przed wybuchem II wojny światowej w klasztorze mieszkało 760 zakonników. Był to wówczas największy klasztor katolicki na świecie. Do dziś Niepokalanów jest jednym z większych ośrodków wydających pisma religijne w Polsce.

Podczas II wojny klasztor był miejscem schronienia dla żołnierzy rannych w kampanii wrześniowej oraz dla wielu uchodźców. Działania wojenne nie ominęły również mieszkańców klasztoru. O. Maksymilian Kolbe został aresztowany w lutym 1941 roku wraz z czterema innymi zakonnikami. 28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za ocalenie skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941, wiernie wypełniwszy słowa Jezusa: Nie ma większej miłości nad tę, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Maksymilian Kolbe został beatyfikowany w 1971 roku przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1982. W roku 2006 w celi św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu modlił się papież Benedykt XVI.

Z przedwojennych budynków Niepokalanowa zachowały się tylko nieliczne. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. stara kaplica zbudowana jesienią 1927 roku. Uważana jest za kolebkę klasztoru. To tam zakonnicy składali śluby, tam też modlił się o. Maksymilian z pierwszymi współpracownikami. Odwiedzając Niepokalanów, warto poświęcić chwilę na modlitwę w tym szczególnym miejscu.

Dziś niepokalanowskie sanktuarium odwiedzane jest przez tysiące pielgrzymów. Oprócz pierwszej kaplicy można tu odwiedzić muzeum św. Maksymiliana oraz bazylikę Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Po II wojnie, kiedy franciszkanie ze względu na warunki polityczne nie mogli prowadzić intensywnej działalności wydawniczej, postanowili wybudować bazylikę, która służy dziś tysiącom pielgrzymów.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew