OSTRÓWEK

Od 1923 roku przebywała tu przez około dwa lata Helena Kowalska – późniejsza święta Faustyna. Po porzuceniu pracy w Łodzi ze względu na coraz mocniej dające o sobie znać powołanie Helena szukała posady w pobliżu Warszawy. Chciała dojeżdżać z miejsca pracy do stolicy, aby szukać dla siebie zgromadzenia zakonnego. Posadę taką znalazła właśnie w Ostrówku u Aldony i Samuela Lipszyców. Prowadziła dom i opiekowała się ich dziećmi.

Z pewnością był to dla przyszłej świętej trudny czas. Nie miała akceptacji rodziców dla swojej decyzji. Szukając zgromadzenia, wielokrotnie spotkała się z odmową. Dopiero po jakimś czasie przełożona warszawskiego domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zgodziła się przyjąć Helenę pod warunkiem wpłacenia posagu za jakiś czas. Przez kolejny rok zarabiała więc na posag, co parę miesięcy przywożąc jego część do warszawskiego domu na przechowanie. Musiał to być niełatwy czas próby, oczyszczania powołania poprzez napotykane trudności, ale także umacniania się w decyzji. Trudem musiał być także codzienny kontakt z Aldoną Lipszycową, która była kobietą rozmiłowaną w macierzyństwie i wszystkim znajomym dziewczętom, także Helenie, z całego serca życzyła doświadczenia tej radości. Nie rozumiejąc powołania zakonnego i nad wszystko ceniąc życie rodzinne, z pewnością nie ułatwiała swojej gospodyni odejścia do zakonu... Dziś w domu, w którym pracowała święta, wyeksponowano liczne pamiątki po rodzinie Lipszyców i przyszłej siostrze Faustynie. Miejscem tym opiekują się Siostry Jezusa Miłosiernego.

Cały Kościół jest dziś wdzięczny Panu Bogu za świętą Faustynę i za to, że wytrwała w swoim zamiarze pomimo tak dużych trudności. Dzięki temu mogliśmy usłyszeć orędzie o Bożym Miłosierdziu, które dla wielu stało się początkiem głębokiej przemiany serca. Odwiedzając dom w Ostrówku, możemy modlić się za wszystkich, którzy napotykają duże trudności na drodze realizowania swojego powołania.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew