ZIEMIA ŚWIĘTA

Ziemią Świętą nazywane są miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia Starego i Nowego Testamentu: Palestyna i Izrael, a także Jordania i część Egiptu z górą Synaj. Jest ona celem pielgrzymek już od starożytności, dlatego na terenie kilku krajów Bliskiego Wschodu istnieje od XIV wieku Kustodia Ziemi Świętej. Jest to prowincja franciszkanów, którzy są oficjalnymi stróżami miejsc świętych z ramienia Kościoła katolickiego.

Historia Ziemi Świętej jest niezwykła i złożona. Ten teren stanowi pomost między Azją a Afryką i dlatego był nieustannie przemierzany przez ludy z północy i południa. Sprzyjało to częstym przemianom politycznym i społecznym. Kraj wybrany przez samego Boga był zamieszkany już od czasów prehistorycznych, jednak najważniejsze rozdziały jego historii otwierają się dopiero z przybyciem i osiedleniem się ojca narodu wybranego, Abrahama, ok. 1850 roku przed Chrystusem. W tej ziemi żyli patriarchowie i po zakończeniu niewoli egipskiej stała się ona Ziemią Obiecaną. Tu kształtowały się zręby państwowości narodu wybranego i tu wiele wieków później przyszedł na świat obiecany Mesjasz.

Od początku chrześcijanie strzegli miejsc świętych, wznosili świątynie w miejscach najważniejszych i otaczali je czcią. Mimo że zachowały się tylko szczątki tych kościołów, w części odkryte przez archeologów, pamięć o najważniejszych wydarzeniach w historii nigdy nie zaginęła. W wielu pamiętnych miejscach wzniesiono na nowo kościoły dopiero w XX wieku, jednak od dwóch tysięcy lat miejsca te są dla wszystkich chrześcijan ogromnie ważne, a pielgrzymki do Ziemi Świętej są przeżyciem niezwykłym. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w miejscu chrztu Jezusa czy przyrzeczeń małżeńskich w Kanie Galilejskiej może stać się początkiem przemiany życia i głębokiego nawrócenia. Odwiedzenie miejsc, w których Jezus narodził się, nauczał i oddał życie jest niepowtarzalną okazją do kontemplowania - a później i naśladowania - Jego sposobu życia.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej:

Ziemia Święta i Jordania

Z Ks. Prof. Waldemarem Chrostowskim znanym biblistą i przewodnikiem
19 – 27 października 2013 (9 dni)

źródło: pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew