PŁOCK

Bazylika katedralna wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne na miejscu zburzonej katedry. Była wielokrotnie przebudowywana, lecz zachowała romański charakter. To miejsce ważne dla wszystkich Polaków, ponieważ w Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie natomiast można podziwiać kopię słynnych brązowych drzwi płockich wykonanych w Magdeburgu. W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach znalazły się one w Nowogrodzie Wielkim i tam do dziś zdobią sobór św. Zofii. Piękną ozdobą frontu budynku jest neoromańska rozeta wykonana z piaskowca. Katedra położona jest na wznoszącym się 60 metrów nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, przez co czyni centrum Płocka ogromnie malowniczym miejscem.

Płock jest także ważnym miejscem w historii Kościoła. Pracowała tu przez ponad dwa lata siostra Maria Faustyna Kowalska, późniejsza święta. W klasztornym domu przy Starym Rynku siostry prowadziły sklep piekarniczy. Faustyna sprzedawała w tym sklepie, dzięki czemu wielu mieszkańców miasta miało kontakt z tą niezwykłą mistyczką. Praca była dla niej okazją do przynoszenia Jezusowi w modlitwie wszystkich spraw ludzi, z którymi na co dzień się spotykała, i do wypraszania miłosierdzia dla nich. W domu zakonnym znajduje się obecnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To w płockiej kaplicy Faustyna usłyszała po raz pierwszy pragnienie Jezusa, by namalowano obraz Miłosierdzia Bożego i ustanowiono Niedzielę Miłosierdzia. Wydarzyło się to 22 lutego 1931 roku. Słowa Jezusa: Pragnę, aby ten obraz czczono w kaplicy waszej i na całym świecie dotyczyły właśnie kaplicy przy Starym Rynku w Płocku.

źródło:pielgrzymki.org.pl 

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew