SINTRA

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lizbony położona jest Sintra z zamkami jak z baśni, o których już w XIX wieku pisali z zachwytem angielscy podróżnicy.Także i dziś, odwiedzając to miejsce, można się poczuć jak w baśniowej krainie. Atmosferę tego miejsca najlepiej oddają słowa lorda Byrona: miejscowość Sintra, pięć mil odległa od stolicy, jest może pod każdym względem najrozkoszniejszym miejscem w Europie. Zawiera ona piękności tak naturalne, jak i sztuczne: pałace i ogrody, wznoszące się pośrodku skał dzikich, wodospadów i przepaści, klasztory zadziwiającej wysokości, rozległy widok na może i na Tag (...). Miejscowość ta łączy w sobie dzikość zachodnich krajów górskich z zielonością południowej Francji.

Pałac Nacional, siedziba portugalskich władców, w niczym nie przypomina królewskich rezydencji świata. Obecny wygląd zawdzięcza królowi Janowi I i jego następcy Manuelowi I Szczęśliwemu. To prawdziwa wizytówka stylu manuelińskiego, łączącego późny gotyk z motywami zamorskich wojaży. Warto zwrócić uwagę także na mauretański zamek z XI wieku. Dla chrześcijan jednak najważniejszym miejscem Sintry są pozostałości po klasztorze kapucynów. Wykute w skałach cele mnichów zostały wyłożone korkiem. Jedni mówią, że w ten sposób braciszkowie zapewniali sobie izolację od dźwięków z zewnątrz, inni – że chronili się przed mroźnymi zimami. Pewne jest, że korek jest jednym z największych bogactw naturalnych Portugalii. Drugim miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów jest bajkowy zamek Palacio Nationale de Pena. Zbudowano go w XIX wieku na miejscu dawnego klasztoru. Z budynku monasteru, z którego wieży dostrzeżono powracającą z Indii flotę Vasco da Gamy, zachowała się do dziś kaplica i krużganki.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew