Stambuł

Największe miasto Turcji rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Dawniej nosiło nazwy Konstantynopol i Bizancjum, była siedzibą cesarza Konstantyna Wielkiego i stolicą cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyjskiego oraz państwa osmańskiego. Jest jedną z dwóch metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach. To siedziba kilkudziesięciu banków, giełdy papierów wartościowych i 5 uniwersytetów. W Stambule znajdziemy 2691 czynnych meczetów, 123 kościoły i 26 synagog. Żyją tu prawosławni, katolicy, Żydzi sefardyjscy oraz wyznawcy Kościoła Ormiańskiego. Nazywany "Paryżem Wschodu" Stambuł był celem słynnego Orient Expressu, którego trasa wiodła tutaj z Francji.
Wiele razy w historii Stambuł był niszczony w wyniku wojen czy trzęsień ziemi i tyle samo razy był odbudowywany. Do dziś można tu podziwiać zabytki z różnych okresów. Ważnym miejscem dla chrześcijan jest kościół Hagia Sophia (Mądrości Bożej). To czwarty co do wielkości kościół świata uważany za najwspanialszy obiekt architektoniczny pierwszego tysiąclecia naszej ery. Była to najwyższa rangą świątynia w cesarstwie bizantyjskim. Tu modlili się i byli koronowani cesarze. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet. Muzułmanie dobudowali cztery minarety, we wnętrzu zachowały się jednak słynne mozaiki. Wygląd świątyni mówi więc wiele o jej historii. Obecnie stanowi ona muzeum. Poza tym w Stambule warto zobaczyć Pałac Sułtanów Topkapi, Meczet Błękitny, Cysternę Bazylikową, siedzibę Patriarchy Konstantynopola i Muzeum Adama Mickiewicza, który spędził w Stambule ostatnie lata życia.

żródło: pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew