STARY SĄCZ

To miejsce szczególnie związane ze świętą Kingą – żoną księcia Bolesława Wstydliwego. W ruinach Zamku Pienińskiego na Zamkowej Górze w grocie skalnej znajduje się figura świętej. Prawdopodobnie to ona ufundowała odbudowę dawnego pienińskiego zamku. Wraz z siostrą Jolentą i innymi klaryskami ze Starego Sącza znalazła w nim schronienie w 1287 roku w czasie trzeciego najazdu mongolskiego na Polskę. Grota z figurą powstała z okazji 600. rocznicy śmierci świętej. Miejsce to poświęcono w 1904 roku jako związane z błogosławioną Kingą. Pod koniec XX wieku doczekała się ona jednak kanonizacji.               

Święta Kinga spędziła ostatnie lata życia w Starym Sączu, tu także została pochowana. Ufundowała w okolicy dwa klasztory: klarysek i franciszkanów. Od 1257 roku ziemia sądecka była jej własnością. Wywarła ona ogromny wpływ na sprawy Małopolski w drugiej połowie XIII wieku. Święta od 13. roku życia żyła w małżeństwie, jednak pozostała wierna swemu postanowieniu życia w czystości i do tego samego zdołała przekonać męża. Odgrywała dużą rolę w życiu politycznym i była współrządczynią, a nie tylko książęcą małżonką. Z radosnym sercem służyła najbiedniejszym. Z duchem surowej pokuty umiała łączyć franciszkańską radość doskonałą, radość z fizycznych cierpień. Jej wielką cnotą było miłosierdzie wobec biednych i potrzebujących. Po śmierci męża i wstąpieniu do klasztoru klarysek odnosiła się do swoich sióstr nie jak księżna i fundatorka, ale jak matka. Jej cnoty - pokora, energia i silna wola - oddziaływały na całe otoczenie. Fundacja starosądecka już w niedługim czasie po ukończeniu stała się ważnym centrum kulturalnym i religijnym dla południowej Polski.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew