SWARZEWO

Z powstaniem sanktuarium Królowej Polskiego Morza, zwanej także Gwiazdą Morza i Opiekunką Rybaków, wiążą się dwie legendy. W ich myśl cudowna figura Matki Bożej znalazła się w kapliczce w Swarzewie w niezwykły sposób. Najpierw marynarze na pewnym żaglowcu modlili się podczas sztormu o ocalenie przed figurą Matki Bożej. Gdy ich prośby zostały wysłuchane, pozostawili figurę tam, gdzie wypłynęła ona na brzeg. Po jakimś czasie przeniesiona do kościoła na Helu, następnie wyrzucona do morza przez nieuznających Jej kultu protestantów, ponownie wypłynęła na brzeg w Swarzewie. W miejscu, gdzie się znalazła, obecnie znajduje się kapliczka oraz studzienka z uzdrawiającą wodą. Niedaleko znajduje się neogotycki kościół z wyposażeniem pochodzącym z XV wieku.

Królowej Polskiego Morza już w XV wieku oddawali cześć mieszkańcy Wybrzeża. W 1920 roku, po zaślubinach Polski z morzem, składali Jej podziękowanie żołnierze wraz z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. W okresie międzywojennym niemal wszystkie statki i okręty wyposażono w plakietki z wizerunkiem Królowej Polskiego Morza. Umieszczano je na honorowych miejscach w mesach załogowych i oficerskich. O przywiązaniu Polaków do Matki Boskiej Swarzewskiej świadczą też wizerunki Madonny znajdowane w czasie II wojny w obozach koncentracyjnych i jenieckich. Odpusty odbywające się w Swarzewie w pierwszą niedzielę po 16 lipca i 8 września uważane są za jedne z najważniejszych na Kaszubach. Sama miejscowość jest nazywana kaszubską Częstochową.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew