Tars

Miasto urodzenia św. Pawła, apostoła. Z Tarsem związane są także inne postaci historyczne: Teodor z Tarsu, św. Bonifacy, który został tam stracony, a także cesarz rzymski Maksymin II Daja. Miejscowość leży w południowej Turcji, w regionie nazywanym Cylicją. W czasach Nowego Testamentu Tars liczył ok. pół miliona mieszkańców, był więc na owe czasy prawdziwą metropolią. Stanowił ważny ośrodek życia intelektualnego. Można tam znaleźć kilka zabytków z czasów antycznych, jak brama Kleopatry, rzymska łaźnia i droga. Jednak dla chrześcijan najważniejszym miejsem jest studnia św. Pawła, która według tradycji znajduje się dokładnie w miejscu jego urodzenia, na terenie zamieszkałym niegdyś przez wspólnotę żydowską.
Warto wiedzieć, że sytuacja chrześcijan w Tarsie nie jest łatwa. Już pod koniec XIX wieku, gdy kapucyni próbowali odbudować wspólnotę chrześcijańską w tym miejscu, lecz rozpadła się ona po I wojnie światowej. Jeszcze sto lat temu w Tarsie mieszkała kilkutysięczna wspólnota chrześcijan należących do Kościoła ormiańskiego, ale przeprowadzona w latach 1915-17 okrutna czystka etniczno-religijna spowodowała, że w Tarsie nie było ani jednego chrześcijanina. Wszystkie kościoły przerobiono na meczety. Dopiero od roku 1990 można uzyskać zgodę władz tureckich na urządzanie w kościele-muzeum liturgii pod warunkiem uiszczenia opłaty za korzystanie z obiektu. W roku 1995 zezwolono na zamieszkanie w mieście trzem katolickim zakonnicom ze Zgromadzenia Córek Kościoła.

źródło: pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew