TORUŃ

Bazylika katedralna zwana przez mieszkańców Torunia kościołem świętych Janów to ważne miejsce w historii miasta. W średniowieczu tu wybierano władze miasta i chowano patrycjuszy. Tutaj odbywały się wszelkie uroczystości miejskie, tu wreszcie miały swój punkt kulminacyjny wizyty polskich królów w Toruniu.

Świątynię budowano w kilku etapach od II połowy XIII wieku. W rezultacie powstał kościół o niskim prezbiterium kontrastującym z masywnym trójnawowym korpusem i potężną wieżą zachodnią. Wewnątrz zachował się szereg cennych dzieł sztuki średniowiecznej i nowożytnej: zespół malowideł ściennych, krucyfiks mistyczny, kompozycja rzeźbiarska ukazująca świętą Marię Magdalenę z aniołami oraz ołtarz świętego Wolfganga. W kościele pochowane jest serca króla Jana Olbrachta, znajdują się tu także pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem: chrzcielnica, epitafium jemu poświęcone i XVIII-wieczny pomnik. Na wieży kościoła znajduje się drugi co do wielkości średniowieczny dzwon w Polsce, Tuba Dei, odlany w 1500 r. Kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyku w północnej Polsce.

Malownicza toruńska Starówka, w sercu której znajduje się bazylika św. Janów, jest wspaniałym miejscem na spacer i z pewnością warto poświęcić na to chwilę. Poza imponującym Rynkiem i Ratuszem Staromiejskim uwagę przyciągają pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich, ruiny zamku krzyżackiego, a także gotyckie kościoły Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba. Ważnym miejscem dla zwiedzających jest też słynny Dom Kopernika.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew