Troja

To starożytne miasto znane z Iliady położone jest u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander. Homer wspomina o nim także w Odysei, a legendę o koniu trojańskim przywołuje też rzymski poeta Wergiliusz w poemacie Eneida. Troja była szóstym lub siódmym miastem zbudowanym na wzgórzu Hisarlık. Została zburzona w połowie XIII albo na początku XII wieku p.n.e. Ostatnie miasto w tym miejscu zostało założone przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta w I wieku po Chrystusie i upadło 300 lat później. Obecnie znajduje się tam stanowisko archeologiczne. Na pamiątkę wydarzeń opisanych w Iliadzie postawiono przed wejściem replikę drewnianego konia, za pomocą którego Odyseusz przechytrzył trojańskich wojowników i zdobył miasto oblegane przez dziesięć lat.
Pomimo bogactwa literackich i historycznych skojarzeń Troja powinna przypominać chrześcijanom także św. Pawła. W czasie drugiej podróży misyjnej odwiedził on bowiem Troadę - region, w którym leży Troja. Podróż tę datuje się na lata 50-52 po Chrystusie. Paweł wraz z Sylasem odwiedzał wówczas chrześcijańskie gminy w tej okolicy. Do portu w Troadzie przybyli oni z Myzji. Przypuszcza się, że tam dołączył do nich św. Łukasz, gdyż od tego momentu narracja w Dziejach Apostolskich prowadzona jest w pierwszej osobie liczby mnogiej. Z Troady popłynęli oni do Samotraki, a następnie do Neapoli.

źródło: pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew