Turcja

Ten położony częściowo w Azji, a częściowo w Europie kraj jest miejscem pochodzenia św. Pawła. Urodził się on w Tarsie na południu Turcji. Apostoł narodów odbył na terenie swojego kraju trzy podróże misyjne, zakładając oraz odwiedzając gminy chrześcijańskie. Odwiedził takie regiony jak Frygia, Pamfilia, Galacja, Pizydia i Troada. Przez dwa lata przebywał w Efezie, gdzie powstało wiele jego listów apostolskich. Odwiedził Assos, Mityleny, Chios, Samos, Milet. Wszędzie głosił Dobrą Nowinę. Zasłynął też z tego, że wskrzesił chłopca, który zasłuchany w jego nauczanie spadł z trzeciego piętra. Podróżując śladami apostoła i poznając miejsca, w których głosił Ewangelię, możemy lepiej zrozumieć jego nauczanie zawarte w listach.
Podróż do Turcji może nas ubogacić nie tylko duchowo. Kraj św. Pawła słynie z ciepłego klimatu, pięknych plaż oraz starożytnych zabytków. Do najchętniej odwiedzanych zaliczają się ruiny Troi oraz Pergamum - ośrodek kultury i sztuki. Nad Morzem Egejskim warto zwiedzić również Efez, kolebkę starożytnej myśli filozoficznej, oraz Didim z cudowną świątynią ku czci Apolla. Tracja i region Marmara to europejska część Turcji z charakterystycznymi rozległymi winnicami. Część śródziemnomorska to bogactwo zabytków i historii wywodzących się ze starożytnych cywilizacji. Wiele pięknych miejsc znajduje się również w Anatolii.
Odwiedzając Turcję, warto skosztować lokalnych specjałów. Światową sławą cieszą się tureckie słodycze, szczególne chałwa i baklawa. Inne tradycyjne dania to przyrządzana na różne sposoby jagnięcina, zupa z soczewicy oraz oryginalny kebab.

źródło: pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew