WIECZERNIK I BAZYLIKA ZAŚNIĘCIA NMP

Wieczernik to miejsce, w którym Jezus spożył z uczniami ostatnią wieczerzę. To tutaj Mistrz umył apostołom nogi, po czym ustanowił sakramenty Eucharystii oraz kapłaństwa. Również w wieczerniku ukazywał się On uczniom po zmartwychwstaniu w chwalebnym ciele. Także tutaj apostołowie i Maryja modlili się przed zesłaniem Ducha Świętego. Wieczernik to jeden z obrazów Kościoła - zgromadzenia trwającego na modlitwie. Jest to ważny etap rozwoju wspólnoty chrześcijańskiej, która przez modlitwę i sakramenty dojrzewa do podjęcia apostolstwa na zewnątrz.

Obok Wieczernika, na wzgórzu, w IV wieku wzniesiono budowlę zwaną Świętym Syjonem. Dziś na jej miejscu wznosi się bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana matką wszystkich świątyń chrześcijańskich. Według tradycji jest to miejsce zaśnięcia Maryi, która jako prawdziwa Córa Syjonu rozstała się ze światem właśnie na Syjonie. W centrum kościoła znajdują się symbole Trójcy Świętej przedstawione na mozaice. Nie ma tam wizerunku Maryi - jest obecna w domyśle, ukryta w sercu Trójcy jako córka i służebnica Boga, matka Syna Bożego i oblubienica Ducha Świętego. W krypcie kościoła znajduje się sarkofag Marii zapadającej w sen. Rzeźba z drewna i kości słoniowej przedstawia moment zaśnięcia.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew