WIGRY

Niedużą wieś w północno-wschodniej Polsce od wieków przenika duch modlitwy i skupienia. A to za sprawą kościoła i dawnego klasztoru ojców kamedułów. Obecnie w dawnych eremach mieszczą się pokoje gościnne. To świetnie miejsce dla wszystkich potrzebujących oderwania się od spraw tego świata i spragnionych głębokiego duchowego odpoczynku. Małe domki z ogródkami były dawniej miejscami życia w odosobnieniu. Niezwykle rygorystyczna reguła zakonna sprawiała, że eremy z pewnością były niemymi świadkami wielu duchowych zmagań. Ciężka praca fizyczna, wyrzeczenie się pokarmów mięsnych i całkowite milczenie były wyborem mieszkających tu kamedułów. Nieustannie przypominali oni sobie o tym, że wszystko, co ziemskie, jest tylko marnością. W przylegającym do zespołu klasztornego kościele jednym z ważniejszych miejsc jest krypta z zamurowanymi ciałami 40 zmarłych eremitów. W dwóch przeszklonych wnękach widać poczerniałe od upływu czasu kości. Na ścianie znajduje się malowidło przedstawiające taniec śmierci.

Zespół klasztorny jest obecnie użytkowany nie tylko przez turystów, ale przede wszystkim przez grupy rekolektantów. Odbywają się tu rekolekcje dla kapłanów, spotkania ze św. Hildegardą, rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego oraz spotkania z Lectio Divina. Wiosną i latem raz w tygodniu można tu uczestniczyć w tzw. nocach fatimskich – czuwaniach z Matką Bożą Fatimską. Chętnie odwiedzają to miejsce ci, którzy czują się znużeni gwarem świata i jego pogonią za ziemskimi dobrami. Łącząc się duchowo z żyjącymi tu niegdyś mnichami, można zastanowić się nad własnym systemem wartości i odnowić przymierze z Panem Bogiem, wyrzekając się wszystkiego, co złudne. Staje się to łatwiejsze w tym miejscu, które wciąż jest przesiąknięte klasztornym duchem skupienia.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew