WŁOCŁAWEK

Włocławską katedrę budowano przez niemal 200 lat. Ostatecznie powstała jako trójnawowy budynek z niskim prezbiterium i dwiema wieżami od strony zachodniej. Początkowo znajdowała się nieco na uboczu, jednak wraz z rozwojem miasta stała się jego częścią. Z najdawniejszego okresu budowy zachowały się 22 kwatery gotyckich witraży, które obecnie są wyeksponowane w jednej z bocznych kaplic. Do dziś można podziwiać także inne cenne zabytki: wykonany przez Wita Stwosza nagrobek biskupa Piotra z Bnina z 1494 roku, drewnianą figurę Matki Bożej z początku XV w. i obraz Wniebowzięcia NMP z końca tego stulecia. Cennymi przykładami renesansowej rzeźby są płyty nagrobne: biskupa Krzesława z Kurozwęk, wykonana z marmuru w 1516, oraz biskupa Jana Karnkowskiego, wykonana z brązu w 1536. Wielki Krzyż Tumski, stojący u wejścia do prezbiterium, został ufundowany na początku XVII w.

Włocławek jest ważnym miejscem dla wszystkich czujących duchową więź z błogosławionym Jerzym Popiełuszką, ponieważ w pobliżu tamy we Włocławku wyłowiono z Wisły jego ciało. Podczas corocznego biegu upamiętniającego śmierć kapelana “Solidarności” tama we Włocławku jest ważnym przystankiem. Uczestnicy biegu składają tu kwiaty i poświęcają chwilę na modlitwę. Odwiedzając to miejsce, możemy dziękować Bogu za dar, jakim było życie błogosławionego, i prosić o łaskę niezłomnej wierności Ewangelii na wzór księdza Jerzego.

źródło:pielgrzymki.org.pl

Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich
Ain KaremAkko (Akka)AkwizgranAlcobacaAljustrelAmsterdamAndrzejewoAnkaraAntiochia PizydyjskaArsAsyżAvignonBalsamaoBanneuxBatalhaBazylika Cudu Rozmnożenia Chleba i RybBazylika Santa Maria MaggioreBazylika św. Jana na LateranieBazylika św. Pawła za MuramiBazylika św. PiotraBelgiaBerlinBetaniaBiałystokBragaBrukselaBydgoszczCarcassonneCastel GandolfoCezarea Filipowa (Banias)Cezarea NadmorskaChocimCoimbraCuernavacaCzechyCzernaCzerwińskCzęstochowaCzortkówDuklaEfezEmmausFatimaGalileaGdańskGietrzwałdGoźlinGóra BłogosławieństwGóra KuszeniaGóra MojżeszaGóra Oliwna – Góra TaborGórskGrota EliaszaGuadelupeHajfaHulaJaffaJardenitJaszczurówkaJerozolimaJerychoJezioro Galilejskie tj. GenezaretKafarnaumKalwaria PacławskaKalwaria ZebrzydowskaKamieniec PodolskiKana GalilejskaKapadocja – Kaplica SykstyńskaKatakumby Świętego KalikstaKazimierz DolnyKevelaerKigali KlembówKoloniaKomańcza – Konya (Ikonium) – Kościół Kazania na GórzeKościół Prymatu PiotraKościół Rozesłania Apostołów („Domus Galilaeae”)Kowno Kraków ŁagiewnikiKraków MogiłaKrzemieniecLa SaletteLancianoLaodycea – Lawra PoczajowskaLeżajskLisieuxLitwa (Ostra Brama - Wilno)LizbonaLoretoLourdes –  ŁomżaLudźmierz  – ManopelloMariampolMariankiMassadaMiletMonrealeMonte CassinoMonte San AngeloMont-Saint-MichelMuzea WatykańskieMuzeum Yad Vashem NazareNazaretNeversNiepokalanówOboryOkopy św. TrójcyOleskoOrawkaOstrówekParay-le-MonialParyżPelplinPergamon (Bergama) PłockPoczajówPodegrodziePortoPragaPueblaPustynia NegewQumran Remera RuhondoRóżanystokRwanda (Kibeho)RywałdSan Giovanni RotondoSantaremSantiago de CompostelaSintraSkała PodolskaSokółkaStambułStary SączStoczek WarmińskiStudzienicznaSuchowolaSupraślSwarzewoSykomora ZacheuszaSynagoga Grobu DawidaSzawleŚwięta LipkaŚwięta WodaTabghaTaorminaTarsTomarToruńToursTrembowlaTrojaTrokiTurcjaTyberiadaUkraina (Lwów)ValinhosWadowiceWatykanWejherowoWesterplatteWieczernik i Bazylika Zaśnięcia NMPWigryWłocławekZakopaneZakopane CyrhlaZakroczymZbarażZiemia ŚwiętaZuzelaŻółkiew